Živá půda
Živěna
Blog Živé půdy
Loading...
1 min.

Jak najít nového pachtýře

Martin Smetana, 10/02/2022
Nelíbí se vám, jak na vašich pozemcích hospodaří současný zemědělec? Nepodařilo se vám s ním domluvit na změně a nevíte, jak najít jiného? Poradíme vám, jak na to.
Nejste spokojení? Nebojte se změnit pachtýře. Foto: Marek Dvořák
Nejste spokojení? Nebojte se změnit pachtýře. Foto: Marek Dvořák

Oslovte zemědělce ve svém okolí

Nejprve ukončete současnou pachtovní (nájemní) smlouvu. To může trvat i několik let, podle toho na kolik let jste pacht uzavřeli nebo jak dlouhou máte sjednanou výpovědní dobu. Mezitím budete mít dostatek času hledat nového pachtýře. Přibližně půl roku před koncem stávající smlouvy nabídněte pozemky novému pachtýři. Oslovte zemědělce ve svém okolí v okruhu zhruba 25 km.

Všechny zemědělce z blízkého okolí snadno naleznete ve veřejném registru půdy tzv. LPIS, ve kterém musí být uveden každý zemědělec, který žádá o zemědělské dotace.

Jak na to?

V mapě si podle parcelního čísla vyhledejte svůj pozemek. Když přejedete kurzorem přes jednotlivé vyznačené půdní bloky, zobrazí se vám jméno zemědělce. Po kliknutí se vpravo dole zobrazí jeho jméno a způsob hospodaření (ekologický / konvenční zemědělec) a po rozkliknutí jména i kontaktní adresa. Tak zjistíte, kdo ve vašem okolí hospodaří a můžete ho oslovit s nabídkou k propachtování vašeho pozemku. Tímto způsobem si projděte jednotlivé zelené půdní bloky až do okruhu 25 km.

Pokud máte větší výměru pozemku (nad 5 ha), můžete využít i inzerce a oslovit vzdálenější zájemce. Na našem webu najdete databázi vlastníků, do které se můžete zapsat. My za vás ověříme, jestli v naší databázi už není zemědělec, který by ve vaší oblasti sháněl půdu k pronájmu a v případně shody vás kontaktujeme.

Nebojte se změny. Rádi vás celým procesem provedeme. Pokud budete mít jakékoli potíže nebo nejasnosti, stačí nám napsat do poradny.

Mohlo by vás zajímat