Živá půda
Živěna
Blog Živé půdy
Loading...
5 min

Jak najít nového pachtýře

Martin Smetana, Anna Václavíková, 01/06/2022
Nejste spokojeni se zemědělcem, jak hospodaří na vaší půdě? Najděte si nového, se kterým se domluvíte na férových podmínkách, lepší péči o půdu a udržitelném hospodaření. Jak na to? Připravili jsme pro vás návod krok za krokem.
Foto: www.marekdvorak.com
Foto: www.marekdvorak.com

Krok 1: 

Ukončete současnou pachtovní (nájemní) smlouvu. To může trvat i několik let, podle toho na kolik let jste pacht uzavřeli nebo jak dlouhou máte sjednanou výpovědní dobu. Mezitím budete mít dostatek času hledat nového zemědělce. 
 

Krok 2: 

Nejpozději půl roku před skončením současné pachtovní smlouvy oslovte zemědělce v okruhu 25 km kolem vašeho pozemku. 
 

Krok 3: 

Zemědělce najdete na webu veřejného registru půdy tzv. LPIS, ve kterém je uveden každý zemědělec, který žádá o zemědělské dotace.
 

Krok 4: 

V pravém sloupci vyhledejte podle parcelního čísla svůj pozemek. Zadejte katastrální území, parcelní číslo a popřípadě poddělení parcelního čísla, což je číslo za lomítkem. Klikněte na “Vyhledat”.
Krok 4
Krok 4

Krok 5: 

Klikněte na ikonku lupy vedle v oddílu “Nalezené parcely”
Krok 5
Krok 5

Krok 6:

Červeně se zobrazí vaše parcela. Pro lepší přehlednost vypněte vrstvu Katastr kliknutím na žlutou žárovku na panelu vlevo vedle slova Katastr. Tím schováte hranice parcel a uvidíte pouze půdní bloky zemědělců. Přejeďte kurzorem přes půdní bloky okolo vašeho pozemku (jsou ohraničeny barevnými čarami) a zobrazí se vám jméno zemědělce, který na nich hospodaří.
Krok 6
Krok 6

Krok 7: 

Klikněte dvakrát na vybraný půdní blok a vpravo dole se zobrazí jméno zemědělce a způsob hospodaření (ekologický/konvenční zemědělec).

Krok 7
Krok 7

Krok 8:

Klikněte v dolním pravém sloupci na jméno zemědělce a zobrazí se jeho adresa. Projděte si jednotlivé půdní bloky v okruhu 25 km.
Krok 8
Krok 8
Tímto způsobem zjistíte, kdo v okolí vašeho pozemku hospodaří a můžete ho oslovit s nabídkou k propachtování. Pokud máte větší pozemek (nad 5 ha), můžete využít i inzerce a oslovit vzdálenější zájemce. 

Nebojte se změny. Rádi vás celým procesem provedeme. Pokud budete mít jakékoliv potíže nebo nejasnosti, stačí nám napsat do poradny.

Mohlo by vás zajímat