Živá půda
Živěna
Blog Živé půdy
Loading...
3 min.

Kalendář správného zemědělce | Leden v péči o půdu

Martin Smetana, 14/01/2022
Vlastníci zemědělských pozemků se nám často svěřují, že hospodaření na půdě nerozumí, ale chtěli by vědět, co má správný pachtýř na jejich pozemku dělat a čeho by se naopak měl vyvarovat. Připravili jsme proto sérii článků o správné péči o půdu v průběhu celého roku. Zemědělce z vás neuděláme, ale budete mít lepší představu, jak by měl pachtýř na vaší půdě hospodařit.
V lednu nechte půdu odpočívat.
V lednu nechte půdu odpočívat.

I půda si zaslouží odpočinek pod peřinou

Alespoň v lednu zaslouží půda oddech a pachtýř by na ní neměl nic dělat. Zejména nestříkat kejdu na zmrzlou půdu a raději s hnojením počkat do jara, až rozmrzne. Času má zatím dost. Pokud je venku obleva, je lepší zbytečně po promáčené půdě nejezdit a nezhutňovat ji.

Pole ani v lednu nesmí zůstat holé. Pokud na něm neroste ozimá plodina jako například obilí nebo řepka, měli by tam až do jara zůstat meziplodiny. Proč je celoroční pokryv půdy tak důležitý? Kromě mnoha jiných pozitivních funkcí meziplodin vaše půda v lednu nejvíc ocení ochranu před erozí, a to nejen tou větrnou a vodní, ale i sněhovou při tání sněhu. Kolem kořenů rostlin voda lépe a hlouběji proniká do půdy. Působením mrazu opakovaně zamrzá a rozmrzá, díky čemuž rozrušuje zhutněnou půdu ještě lépe než orba. Efekt “orby mrazem” se maximalizuje, pokud vysetá směs meziplodin obsahuje hluboce kořenící rostliny jako je například ředkev nebo komonice.
Vaše půda v lednu nejvíc ocení ochranu před erozí. Foto: Pixabay.com
Vaše půda v lednu nejvíc ocení ochranu před erozí. Foto: Pixabay.com
Zdravou a živou půdu poznáte podle toho, že se v ní většina rostlinných zbytků díky pilné činnosti půdních organismů rozloží. Půdní organismy jsou pro dobré fungování půdy klíčové. Zlepšují půdní strukturu. Půda pak lépe zadržuje vodu i živiny a zemědělec má lepší výnosy - i v suchých letech. Proto je důležité je neustále krmit organickou hmotou. Na trvalých porostech se o to celoročně starají kořeny rostlin. Na orné půdě se o krmení musí postarat zemědělec. Když totiž nemají co jíst, začnou požírat zásoby půdního humusu, což se pak negativně projeví na zdraví půdy.
 

Poraďte se o své půdě

Zajímají vás další tipy na péči o půdu a nechcete, aby vám unikly žádné termíny pro vlastníky půdy? Sledujte nás na Facebooku a přihlaste se k odběru našeho měsíčního newsletteru. Máte konkrétní dotaz týkající se vaší půdy? Ozvěte se nám do poradny, budeme se vám věnovat individuálně.

Mohlo by vás zajímat