Jak můžeme pomoct půdě, aby ona pomáhala nám?
Klíčové je udržovat půdu vlhkou. Pole by mělo být celoročně pokryté rostlinami, nikdy by nemělo být holé, aby porost udržoval vláhu v půdě. Po sklizni a před vysetím nové plodiny je vhodné zasadit tzv. meziplodiny, které nejen že udrží půdu vlhčí, ale také ji vyživují a zamezují erozi. Před setím se tyto rostliny buď zapraví do půdy nebo se pomocí speciální techniky seje přímo do vymrzlého a posečeného porostu.Vodu v půdě zadržuje organická hmota. Pokud po sklizni všechny rostliny odvezeme pryč a na poli nezůstanou žádné rostlinné zbytky, budeme z půdy jen čerpat, ale nedovolíme jí, aby se obnovila. Organickou hmotu do půdy můžeme dostat různými způsoby – meziplodiny jsou jedním z nich. Je dobré používat statková hnojiva, která pomáhají zadržet vodu v půdě, ale také zlepšují její strukturu. Další dobrou praxí je mulčování. Vyhněte se ale mulčování plastovými fóliemi a netkanými textiliemi, které půdu znečišťují mikroplasty a s organickou hmotou nepomůžou.
Už teď je jisté, že ke konci 21. století budou vlny veder ještě horší než teď. Při nejhorším emisním scénáři mohou trvat až 60 dní! Takto silné vlny veder by se navíc opakovaly častěji – celoprázdninová vedra bychom zažili jednou za dva roky. Museli bychom si zvyknout, že čtyřicítky nejsou žádnou výjimkou. Sucho by sužovalo naši krajinu víc než kdy dřív. Přívalové deště by díky teplejšímu počasí nabraly na síle a letní povodně by na suché půdě měly mnohem ničivější dopady. Nemáme čas ztrácet čas. Pokud vlastníte půdu, zaneste do pachtovní smlouvy takovou péči o půdu, která bude vlny veder zmírňovat.
Zdroje:
IPCC, 2021: Climate Change 2021: The Physical Science Basis. Contribution of Working Group I to the Sixth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change[Masson-Delmotte, V., P. Zhai, A. Pirani, S.L. Connors, C. Péan, S. Berger, N. Caud, Y. Chen, L. Goldfarb, M.I. Gomis, M. Huang, K. Leitzell, E. Lonnoy, J.B.R. Matthews, T.K. Maycock, T. Waterfield, O. Yelekçi, R. Yu, and B. Zhou (eds.)]. Cambridge University Press, Cambridge, United Kingdom and New York, NY, USA, In press, doi:10.1017/9781009157896.
IPCC, 2019: Climate Change and Land: an IPCC special report on climate change, desertification, land degradation, sustainable land management, food security, and greenhouse gas fluxes in terrestrial ecosystems [P.R. Shukla, J. Skea, E. Calvo Buendia, V. Masson-Delmotte, H.-O. Pörtner, D. C. Roberts, P. Zhai, R. Slade, S. Connors, R. van Diemen, M. Ferrat, E. Haughey, S. Luz, S. Neogi, M. Pathak, J. Petzold, J. Portugal Pereira, P. Vyas, E. Huntley, K. Kissick, M. Belkacemi, J. Malley, (eds.)]. In press. https://www.ipcc.ch/srccl/chapter/chapter-2/