Kalendář správného zemědělce | Prosinec
Novoroční předsevzetí
Do nového roku si dáváme novoroční předsevzetí. Jedno se může týkat i půdy. Třeba „zlepšit péči, s jakou se o půdu staráme“. Buďme upřímní, vždy je co zlepšovat. Lepší a pestřejší osevní postup, zvýšit zastoupení bobovitých, vysévat bohatší meziplodinové směsky, konečně začít s podsevy, biopásy nebo čejkovišti.Nová dotační pravidla od 1. 1. 2023
Nejzásadnější novinkou je začátek nového dotačního období. Zemědělské dotace pro období 2023–2027 mají jasné základní parametry, přesto si musí zemědělci na přesné pokyny ještě pár měsíců počkat. Už teď ale víme, že nová dotační politika bude jiná – má být ekologičtější s důrazem na udržitelné hospodaření, ochranu půdy před erozí a podporu mimoprodukčních funkcí krajiny. Jestli se podaří stanovené cíle naplnit ukáže až čas. Jedno je ale jisté – zemědělce čekají dlouhé zimní večery nad čtením nových pravidel hospodaření. A dost možná budou muset zásadně změnit dosavadní zaběhnuté postupy a osevní plány. Nové podmínky platí už od 1. 1. 2023. S ohledem na to, že ozimy jsou již zaseté, některá pravidla začnou platit až od výsevů ozimů na podzim 2023.Jak snížit drahé vstupy v zemědělství?
Ceny pohonných hmot, plynu, hnojiv, přípravků na ochranu rostlin a dalších vstupů do zemědělství dosáhly letos svého nového maxima. Výše zemědělských dotací se přitom stanovuje fixně na celé 5leté dotační období a to ještě v eurech. Při přepočtu na české koruny s výší reálně vyplacených zemědělských dotací ještě zamává i aktuální kurz koruny vůči euru. Důležité je proto hledat úspory, kde to jen jde.Víte, že existují zemědělci, kteří svou půdu už 10 let nehnojí? Místo hnojiv nechávají pracovat půdní houby a bakterie. Některé houby k tomu ještě dokáží likvidovat patogenní houby v půdě (Botryotrichum, Clonostachys, Isaria a Talaromyces) nebo přímo na povrchu rostlin (Pythium oligandrum). Do půdy je nejčastěji dodávají při setí spolu s osivem. Aby mohli houby správně pracovat a pěstovaným rostlinám pomáhat „předžvýkat“ živiny z formy nepřístupné pro rostliny do lehce přijatelné formy, je nutné jim dopřát klid (omezit orbu) a neničit fungicidy (přípravky proti houbovým nemocem).
Dusík je nejdůležitější živina pro růst rostlin, zemědělci se bez něj neobejdou. Přirozenou vlastností dusíku v půdě je jeho pohyblivost. To je pro zemědělce nevýhodné, protože po aplikaci průmyslových dusíkatých hnojiv se dusík lehko vyplaví do spodních vod, které pak vykazují vysoký obsah nežádoucích dusičnanů. Toto se u průběžně vznikajícího a uvolňovaného dusíku zprostředkovaného bakteriemi nemůže stát – ty ho vyprodukují tak akorát, aby ho rostliny stíhali průběžně odčerpávat a nekončil ve spodních vodách.